NEXT IS NOW...

(wróć) JAK STAWĆ SIĘ BOGATYM - CZYLI JAK INWESTOWAĆ WE WŁASNĄ PRZYSZŁOŚĆ cz.1 (09.02.2014)

Pieniądze dają szczęście- bogactwem należy się cieszyć, bo nikt nie chce być biedny!

Nie wierz w stereotypy: zamiast zazdrościć innym, sam weź odpowiedzialność za swoje finanse.

Nigdy nie jest za późno, aby myśleć o inwestowaniu: zacznij od małych kwot, poznaj magię procentu składanego, zacznij oszczędzać – nie konsumując wszystkich dochodów, a wkrótce będziesz niezależny finansowo.

Nie oglądaj się na malkontentów- czas szybko mija, a większość z nich będą stać za kilka lat w tym samym miejscu.

EMERYTURA – DALEKA PRZYSZŁOŚĆ

Czy na pewno? Twoi dziadkowie, rodzice- kiedyś byli młodzi, silni, zdrowi. Okazje do zarabiania odkładali na ‘’później’’, słuchali marketingowych sloganów: ‘’bogaci to na pewno nieuczciwi ludzie’’, a całe pokolenia były przyzwyczajane do niewolniczego schematu:

1.       Od młodości do emerytury: idziesz do szkoły, potem do pracy (7.00- 15.00), telewizyjny serial, dziennik, meble i TV na raty, wakacje pod ‘’gruszą’’

2.       Wiek emerytalny: listonosz przynosi kasę, która ledwo starcza na leki, opłatę za mieszkanie; nie przewidziano wydatków na ubrania, wakacje- bo emerytom już nic nie trzeba!

A nasi emeryci spoglądają na sąsiadów z zachodniej granicy i zastanawiają się, dlaczego uśmiechnięci staruszkowie mają czas i pieniądze na podróże?

BO NIKT IM NIE OBIECYWAŁ, ZE SAME SKŁADKI SPOŁECZNE WYSTARCZA NA GODNE ŻYCIE – DYSCYPLINA OSZCZĘDZANIA DAŁA REALNE EFEKTY.

Nie muszę Ci udowadniać, co się zmieniło: społeczeństwa mają dostęp do nieograniczonej wiedzy (Internet), są mobilni, żyją coraz dłużej dzięki rozwojowi cywilizacji i medycyny, a dane demograficzne wskazują, że rodzi się coraz mniej ludzi. Oznacza to, że już wkrótce nie będzie możliwe obciążenie jednego pracującego człowieka - dwojgiem emerytów.

     Na system emerytalny już dawno nie ma pomysłu, a eksperymentowanie pomiędzy ZUS i OFE jest gorzką pigułką, którą musimy połknąć. Czy potrafisz wyobrazić sobie, ze wpłacając na obowiązkowe fundusze społeczne przez 30-40 swojej aktywności zawodowej po 1100 zł (Ceteris Paribus) i w tym czasie zarabiając średnio po 3000 zł- nasz portfel ze składek ZUS (bez rewaloryzacji i kapitalizacji) wyniesie około 2 mln zł, a w zamian dostaniesz około 600 zł emerytury społecznej?

Na pewno chcesz być takim emerytem- czy też stałym klientem ośrodków pomocy społecznej ?

 

INWESTYCJE  DŁUGOTERMINOWE

Jeśli zdecydujesz się na taką opcję- nie ufaj doradcom finansowym i maklerom. Poznaj najpierw mechanizmy działania i narzędzia do ich używania,. Nie bój się wiedzieć więcej- zanim zapłacisz ciężkie pieniądze za obsługę funduszy ludziom, którzy grają twoimi oszczędnościami. Inwestowanie na giełdzie to doskonały i dość szybki sposób na zarobienie sporych pieniędzy, ale wszystko kosztuje!

Wkładasz 100% swoich oszczędności - ponosisz 100% ryzyka i otrzymujesz 5-15% zysku. Faktycznie wypracowany zysk (czasami 20-35%) jest przejadany w postaci ukrytych kosztów i prowizji, nie wspominając o podatku.

Słyszałeś na pewno:  “W inwestycjach długoterminowych  dywersyfikujemy twój  portfel akcji-  jeśli jedne akcje spadną, inne wzrosną i pokryją stratę. Należy zachować zimną krew i nie reagować nerwowo, nie wyprzedawać jednostek na spadkach……".

W porządku. Ale jeśli twoja emerytura (czy zaplanowany termin wykupu akcji) przypadnie na czas recesji gospodarczej, nie masz NIC, nie masz też czasu na czekanie do ponownego wzrostu gospodarczego. Makler swoje weźmie za obsługę twoich środków, zobaczysz go w nowym Porche J

 

INWESTOWANIE W LOKATY BANKOWE

Jeśli nie chcesz, aby pieniądz tracił na wartości, nie trzymaj go w ‘’skarpecie’’. Sprawdź, ile będzie warta dzisiejsza złotówka za 10 lat- albo – ile była warta 10 lat temu. Czy na pewno chleb, paliwo, czy cukier- zawsze kosztuje tyle samo?

Przykładowe lokaty bankowe- oprocentowane realnie 2,5% rocznie? Żart polega na tym, że lokując pieniądze (oszczędzając) masz mniej, niż wynosi stopa inflacji. A nie zapomnij o podatku od twoich oszczędności J

 

UBEZPIECZENIA I  PLANY INWESTYCYJNE

     Czy ważniejsze jest ubezpieczenie twojego nowego samochodu, mieszkania czy domu, w którym centralne miejsce zajmuje nowy telewizor, czy twojego prosperującego biznesu, może życia?

WSZYSTKO JEST WAŻNE!

Nie mamy jeszcze społecznie wypracowanej mentalności w zakresie ubezpieczeń, zabezpieczenia i przewidywania przyszłości. W odróżnieniu od Amerykanów, którzy specjalizują się w usługach (mają swojego prawnika, ubezpieczyciela, doradcę finansowego, pośrednika od nieruchomości, psychoterapeutę)- my zachowujemy się jak ‘’Zosia Samosia’’.  Statystyczny  Polak nie da komuś zarobić : nie dlatego, ze się nie zna- ale żyjąc złudzeniem oszczędności, woli popełniać błędy.

   Zapoznaj się z ofertą ubezpieczeniowego  funduszu inwestycyjnego: sprawdź, jaki udział pochłania składka na ubezpieczenie na życie/ dożycie ,  zamiast  wypracować zysk z uciułanych pieniędzy?

Dowiedz się, czym różni się plan emerytalny z określoną składką od podobnej inwestycji długoterminowej z określonym świadczeniem?

Życie jest ważne, ale czy na pewno kosztem twoich pieniędzy?

 

NAUCZ SIĘ ZARZADZAĆ DŁUGIEM.

Czy system bankowy jest dobry czy zły, bez niego nie masz szansy funkcjonować. Poznaj zasady optymalizacji kosztów, korzystania z dźwigni finansowej dla zmniejszenia obciążeń podatkowych. Twoje pieniądze będą na ciebie zarabiać, tylko wykorzystuj te możliwości. Bogaci mają więcej, bo korzystają z cudzego kapitału: kapitał własny jest najdroższy.

Jeśli nie potrafisz utrzymać w ryzach karty kredytowej, to jej nie bierz do ręki! To doskonałe narzędzie dla inteligentnych ludzi, które daje nieograniczone możliwości.  Nie wiń banków za swoje długi, tylko spójrz czasami na swoje paragony. Edukacja, w tym ekonomiczna i finansowa- to nie zaklęte rewiry, tylko świetne narzędzie do zarządzania długiem.

Nie żałuj czasu na wiedzę- płacz nad własną ignorancją.

 

NIERUCHOMOŚCI – SĄ ALTERNATYWĄ, ZAWSZE MAJĄ WARTOŚĆ

Jeśli zechcesz – możesz być rentierem, ale naucz się dokonywać wyborów. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Jeśli dziś zredukujesz wydatki, pomyślisz o wykształceniu czy lepszej pracy, zaciśniesz pasa- już w niedalekiej perspektywie będziesz miał finansowa wolność. Dochód pasywny jest możliwy dla każdego z nas, jeśli tylko otworzymy się na poznanie sposobów i możliwości.

ABY KIEDYŚ BYĆ WOLNYM – TRZEBA DZIŚ BYĆ ODPOWIEDZIALNYM

galeria zdjęć